Maailma Une Päev 20. märtsil 2009

19. märts 2009 /

Ära luba endale unisust roolis! Paremini väljamagamine võib vähendada liiklusõnnetusi kolmandiku võrra.

Eestis hukkub liiklusõnnetustes ja saab vigastada masendavalt palju inimesi. Uuringute tulemused näitavad, et 20% liiklusõnnetustest on tingitud juhi väsimusest, sellest tingitud reaktsioonivõime halvenemisest, roolis tukastamisest või magamajäämisest. 35% liiklusõnnetustest on tingitud juhi ebapiisavast unest või halva kvaliteediga unest.
Unetutel esineb ka tõsise vigastusega või surmaga lõppenud tööõnnetusi 7 korda tervetest sagedamini.

Öise une häiretest põhjustatud unisus ja keskendumishäired häirivad auto juhtimist oluliselt sarnaselt alkoholiga. Liigse päevase unisuse all kannatab 5% täiskasvanud elanikkonnast Põhjusteks on ebapiisav uneaeg või sagedased unehäired: unetus, uneapnoe, rahutute jalgade sündroom.
Und peetakse iseenesestmõistetavaks. Tegelikult esineb erinevaid unehäireid 45% elanikkonnast. Enamus unehäireid on ravitavad, kuid vähem kui kolmandik inimesi, kes kannatavad oluliste unehäirete all, otsivad abi. Unehäired on oluliseks koormuseks kogu ühiskonnale, kuna diagnoosimata häirete tagajärgede ravi ning töövõimetus on kulukad.

Unehäirete parem diagnoosimine ja ravi saavad aidata vähendada liiklusõnnetuste arvu kolmandiku võrra.

See on teise Maailma Une Päeva sõnum. Maailma Une päev on ellu kutsutud, et edendada arusaamist unehäirete suurest mõjust ning hea tervise olulisusest. Maailma Une Päeva korraldab Maailma Unemeditsiini Assotsiatsioon.

Tuuliki Hion
Eesti Unemeditsiini Seltsi president