Dr Juhan Luiga 150 – näitus TÜ raamatukogus

31. märts 2023 / Eesti Arstide Liit

Publitsisti, kultuuritegelase ja psühhiaatri ning Eesti Arstideseltside Liidu esimehe dr Juhan Luiga 150. sünniaastapäeva puhul avati Tartu Ülikooli raamatukogus näitus „Kuhu teie lähete, kuhu lähete teie kõik?!… Juhan Luiga 150″. Avamisel kõnelesid kirjandusteadlane Sirje Olesk ja arstide liidu järgmine president Neeme Tõnisson. Näitus on avatud mai lõpuni.

Dr Luiga töötas Tartu ülikooli närvi- ja vaimuhaiguste kliinikus ning Tallinnas kooliarstina ja linna tervishoiuarstina. Esimese maailmasõja ajal oli ta Soomes sõjaväearst ning osales ka Vabadussõjas. Tema doktoritöö teemaks oli „Vaimuhaigete hooldus Balti regioonis“. Aastatel 1921–1927.oli Juhan Luiga Eesti Arstideseltside Liidu esimene juht.

Rohkem kui sajand tagasi kirjutas Juhan Luiga: “On rahvuste ja iseäranis väikeste rahvuste õiguste ajajärk Euroopa kultuuris mõjule tõusmas, siis olgu meil julgust kindlal kulmul vägevamatele sündmustele vastu minna: kõikidest seadustest ja jõududest kõige kangemad ja kindlamad on loomulikud loodusseadused, mis ka meie rahva kaitsjaks olgu. Kõigist loodusjõududest kõige suurem on hingejõud, mida sõjad hävitada ei saa.”